Szukaj Pokaż menu

Dar i przekleństwo - jąkała mówi

118 460  
445   90  
PanOwcza pisze: Poznajesz nową osobę, rozmawiacie, zauważasz coś dziwnego, powtarza się, zacina, ma problem ze złapaniem oddechu podczas mowy. I zaczynasz dawać jej bezcenne rady: " Zwolnij, nie śpieszymy się, mów wolniej", "Weź głęboki oddech", "Zacznij od nowa na spokojnie", "Nie denerwuj się, rozumiem to".

Faktopedia – Syrop, który znany jest dzisiaj jako „zabójca dzieci”

78 826  
385   151  
Dziś m.in. zwierzę, które potrafi „wybuchać”, historia od bezdomności do lotu w kosmos oraz syrop, który znany jest dzisiaj jako „zabójca dzieci”.

5 ciekawostek o złocie

97 298  
426   58  
Złoto pobudza wyobraźnię i ekonomię, jest przedmiotem pożądania ludzi na całym świecie i obiektem badań naukowców. Czy wiecie dlaczego ten metal jest tak ważny dla lotnictwa albo jaki kraj ma więcej złota niż USA, Szwajcaria i Niemcy razem wzięte?

#1. Nie wszystko złoto, co się świeci

Wchodząc do sklepu jubilerskiego, możemy odnieść wrażenie, że w środku półki uginają się od ilości złota zgromadzonego w jednym miejscu. Tak naprawdę nie ma go jednak aż tak dużo. Co więcej, złoto jest dość rzadkim metalem. Statystyka mówi, że w ciągu godziny odlewa się więcej stali niż złota w ciągu całej historii ludzkości. Magnat biznesowy Warren Buffet twierdzi wręcz, że gdyby zebrać całe złoto wydobyte przez człowieka na przestrzeni wieków w kostkę, to miałaby ona zaledwie dwadzieścia metrów wysokości. Według BBC złoto z całego świata można zmieścić na korcie Wimbledonu. Samorodek o wadze jednej uncji lub 28,3 grama spotyka się rzadziej niż 5-karatowy diament.

#2. Kosmonauci i piloci potrzebują złota


Jedna czwarta światowego zapotrzebowania na złoto przypada na wyroby jubilerskie, ale ma ono również inne, o wiele bardziej praktyczne i pożyteczne sposoby wykorzystania. Metal ten jest bowiem bardzo efektywnym materiałem do odbijania światła słonecznego i dzięki niemu kosmonauci i piloci są mniej narażeni na oślepienie. Dlatego złoto wykorzystuje się w konstrukcji przednich szyb samolotów i hełmów kosmonautów. Oprócz tego złota używa się jako nici w drogich tekstyliach lub np. części składowych kabli elektrycznych. Przy recyclingu tony części komputerowych odzyskuje się więcej złota niż z 17-tonowej rudy!

#3. Oceany pełne są złota


Chociaż „ziemne” złoża złota są dość rzadkie, to nasza planeta wciąż ma ogromne zasoby tego metalu. Problem w tym, że większość tych złóż znajduje się w oceanach i na ten moment nie są nam dostępne. Niektóre dane mówią o 20 lub nawet 30 milionach ton złota, które jest dość… rozwodnione. W jednym litrze oceanicznej wody znajduje się średnio 13 ppb (za wiki: ang. parts per bilion - przyjęty na świecie sposób wyrażania stężenia bardzo rozcieńczonych roztworów związków chemicznych). Im głębiej, tym większa koncentracja. Wydobywanie takich złóż jest skrajnie trudne i po prostu nieekonomiczne. Gdyby jednak je wydobyć i podzielić na wszystkich ludzi na świecie, to każdy z nas dostałby po cztery kilogramy złota!

#4. Indie kochają złoto najmocniej


Na przestrzeni wieków Indie mogły pochwalić się kwitnącym rynkiem handlu złota. Podobnie jest w obecnych czasach - według niektórych szacunków w kraju działa 300 tysięcy jubilerów, a aż 11% światowego złota znajduje się na błyskotkach indyjskich kobiet (około 18 tysięcy ton, czyli więcej niż rezerwy USA, Szwajcarii i Niemiec razem wziętych). Wszystko pięknie, tylko trzeba wziąć pod uwagę ponad miliardową liczbę ludności. Z tego powodu pod względem ilości złota przypadającej na osobę Indie zajmują dopiero 19 miejsce na świecie.

#5. Z odległej galaktyki


Uczeni uważają, że każda uncja złota na Ziemi trafiła tutaj wraz z meteorytem, który spadł na naszą planetę 200 milionów lat temu. Badania z 2011 roku przeprowadzone przez Uniwersytet w Brystolu potwierdziły galaktyczną historię tego metalu i podkreśliły zarazem jak współczesny świat i jego ekonomia zależne są od tego, co było przypadkowym zdarzeniem. Kierownik badań doktor Matthias Willbold wyjaśnia, że złoto trafiło na Ziemię dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności wraz z 20 bilionami ton materiału z asteroid, ale nie wiemy, czy było to jedno ogromne uderzenie, czy może kilka nieco drobniejszych.
426
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Faktopedia – Syrop, który znany jest dzisiaj jako „zabójca dzieci”
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Największe obciachy – 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a nie bandery
Przejdź do artykułu Najpopularniejsze słodycze w 20 różnych krajach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą