Szukaj Pokaż menu

Rzeczy, których nie widuje się na co dzień XVII

86 606  
406   45  
Dziś m.in. zachód słońca na Marsie, niebieski cień oraz śmiertelna dawka heroiny i fentanylu.

#1. Żaba z dodatkową nogą na brzuchu


Ciekawe zdjęcia (i jeden film) z planów filmowych znanych filmów II

49 023  
178   12  
Dziś pojawimy się z wizytą na planach takich przebojów filmowych jak "Matrix", "Lśnienie", "Szczęki" i "Piraci z Karaibów".

10 kosmicznych ciekawostek na temat Urana

61 279  
218   37  
Dziś o najzimniejszym z gazowych olbrzymów, którego bieguny leżą tam, gdzie normalnie leży równik...

#1. Księżyce

Księżyce Urana dzielimy na kilka grup. Jest to 13 księżyców wewnętrznych, 5 księżyców wielkich i 9 księżyców nieregularnych. Co to znaczy, że księżyc jest nieregularny? To znaczy, że posiada parę z następujących cech: porusza się po wydłużonej orbicie, jego orbita jest silnie nachylona w stosunku do równika planety, porusza się w innym kierunku, niż obraca się planeta. Orbita wsteczna księżyca to bardzo jasny znak, że satelita nie powstał razem z planetą, tylko został przechwycony przez planetę już później.

#2. Georgian Sidus

Uran jest zbyt ciemny, by można go było zobaczyć gołym okiem. Jego odkrywca William Herschel z początku myślał, że to kometa, ale kilka lat później uznano ten obiekt za planetę. Odkrywca chciał nazwać planetę "Georgian Sidus" - na cześć króla Jerzego III. Do planety przykleiła się jednak nazwa zaproponowana przez Johanna Bode - Uran. Samo słowo Uran pochodzi od greckiego bóstwa Uranosa.

#3. Uran leży

Odchylenie wynosi aż 97,77°, co sprawia, że oś planety jest niemal równoległa do płaszczyzny układu słonecznego. Takie ułożenie sprawia, że jeden z biegunów zawsze zwrócony jest w kierunku Słońca, a na drugim zawsze jest noc. Tylko na niewielkim pasie wokół równika występują krótkie cykle noc-dzień. Co ciekawe, pomimo takiego ułożenia planeta jest cieplejsza na równiku niż na zwróconym do Słońca biegunie. Jak dotąd nie wiemy jaki mechanizm za tym stoi.

#4. Uran pierwszy

Uran był obserwowany już wcześniej i przy sprzyjających warunkach można zobaczyć go gołym okiem, jednak przed 1781 rokiem nie był uznawany za planetę, ze względu na swoją jasność i powolne orbitowanie. Dopiero końcem XVIII wieku po obserwacjach astronomicznych sir William Herschel uznał, że jest to planeta i poszerzył tym samym ówczesny Układ Słoneczny o kolejną planetę.

#5. Voyager 2

Voyager został wystrzelony z przylądka Canaveral 20 VIII 1977 r., a największe zbliżenie do Urana nastąpiło 24 I 1986 r. Voyager znalazł się na miejscu o 68 sekund szybciej, niż zakładano niemal 10 lat wcześniej. Widać w tym miejscu, z jaką precyzją planowana była cała misja. Sam przesył danych z Voyagera na Ziemię trwał w tamtej chwili 2 h 45 min (2,96 mld km w linii prostej), a sonda poruszała się z prędkością 67 820 km/h. W największym zbliżeniu sonda przeleciała 81 558 km powyżej szczytów chmur, by następnie wpaść na półtorej godziny w dziurę komunikacyjną, kiedy to planeta blokowała jej możliwość przesyłania danych.

#6. Nazwa uranu

Nazwę temu pierwiastkowi nadał jego odkrywca, Martin Heinrich Klaproth.

#7. Nazwy księżyców

Są to między innymi Ophelia z Hamleta, Cordelia z Króla Leara, Desdemona z Otella, etc.

#8. Uran zimny

Uran to planeta z najniższymi spotykanymi na planetach w Układzie Słonecznym temperaturami. Neptun co prawda notuje niższe średnie temperatury niż Uran, jednak Uran notuje najniższe minimalne.

#9. Urana pierścienie

Pierścienie Urana są bardzo drobne. Składają się głównie z pyłu i niewielkich skał. Wokół Urana rozpościera się 11 pierścieni wewnętrznych i dwa pierścienie zewnętrzne. Powstały prawdopodobnie w wyniku zderzeń i kolizji księżyców planety. Pierwszych odkryć pierścieni dokonano w 1977 r., najnowsze odkrycia pochodzą z roku 2005 i zostały zaobserwowane z pomocą teleskopu Hubble'a.

#10. Diamenty na Uranie

Planeta nie jest bardzo dobrze poznana i pozostawiamy sobie kilka możliwości modelowania jej rzeczywistości. Obserwacje nie pozwalają na jednoznaczne określenie składu i struktury tego gazowego olbrzyma, jednak w najbardziej prawdopodobnych zakładanych modelach może dochodzić do zjawisk takich jak deszcze diamentów. Nie wiemy też, co dokładnie sprawia, że Uran jest aż tak zimny. Znajdujący się w podobnej części Układu Słonecznego Neptun wydala z siebie o wiele więcej energii. Dla lepszego zobrazowania sytuacji: Neptun oddaje z siebie 2,6 raza więcej energii, niż pobiera ze Słońca. Uran oddaje tyle samo, co sam odbierze. Dlaczego tak się dzieje? Tego jeszcze nie wiemy i szalenie istotne w tym przypadku będzie poznanie dokładnej struktury planety. Jak dotąd nie planujemy żadnej kolejnej misji w tak odległe zakątki Układu Słonecznego, więc tajemnica Urana może spędzać sen z powiek naukowcom przez kolejne długie dziesięciolecia.
Zerknij do poprzednich odcinków kosmicznej serii:

- Księżyc
-
Słońce

-
Merkury
- Wenus
- Ziemia
- Mars
- Jowisz

- Saturn
Autor: Iskier
Źródła: 1, 1b, 2, 2b, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
218
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ciekawe zdjęcia (i jeden film) z planów filmowych znanych filmów II
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 7 typów poetów, których możesz spotkać na swojej drodze, piszących jeden wiersz

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą